پایان کار پروژه جاب ترندز

آذر ماه سال 98 بود که از دل یه نیاز شخصی جاب ترند شکل گرفت. میخواستم بدونم برای ورود به بازار کار golang به چه تخصص هایی در ایران نیاز هست؟

به همین خاطر توی سایت های کاریابی سرچ کردم و دونه دونه آگهی ها رو دیدم. از مهارت های مورد نیازی که در آگهی های استخدام ذکر شده بود یادداشت برداری میکردم که به این فکر افتادم چطور میتونم به دیگران برای ورود، بررسی بازار، ارزیابی مهارت هاشون و... کمک کنم.


نمودار آماری آگهی ها بر اساس جنسیت(درصد)


نیاز به تجزیه و تحلیل خودکار آگهی ها باعث شد برم سراغ کتابخانه های nlp و استفاده از هوش مصنوعی تا این بار سنگین رو از روی دوش خودم بردارم و دستی انجامش ندم.

golang و elasticsearch که چند سال باهاشون کار میکردم و بهشون علاقه داشتمم وارد بازی شدن.

خلاصه که همه چیز با عشق شروع شده :))جاب ترند آگهی های استخدام رو از سایت ها و منابع مختلف میخوند، بررسی و برچسب گذاری میکرد و آمار میداد.

این کار تا 70 درصد بدون دخالت انسان انجام میشد و من روزانه وقتی رو برای تمیز و دقیق کردن برچسب ها میذاشتم.

به مرور و با افزایش data جاب ترند دقیق تر شد و من وقت کمتری برای بررسی خروجی هاش در نظر میگرفتم.

نمودار آماری آگهی ها بر اساس مدرک تحصیلی (درصد)


نمودار آماری آگهی ها بر اساس مدل همکاری (درصد)

نمودار آماری آگهی ها بر اساس نوع قرارداد (درصد)


گراف روابط


در ادامه فعالیت روی این پروژه گراف روابط رو هم اضافه کردم. که خب استفاده های گوناگونی میشد ازش کرد. این گراف رابطه ی یک برچسب با برچسب های دیگه رو نشون میداد. مثلا اگر برچسب برنامه نویس رو جستجو میکردی بهت میگفت در آگهی های استخدام کنار چه برچسب های دیگه ای مطرح شده. اندازه دایره هر برچسب هم ارزش اون رو نشون میداد. یعنی دایره بزرگتر کنار برچسب مورد نظر شما بیشتر اومده و دیده شده.پروژه قشنگ تر شد وقتی نمودار ترند ها رو اضافه کردم. این نمودار نشون میداد در ماه های گذشته تا به امروز برچسب های مورد نظر شما به چه اندازه در آگهی های استخدام مطرح شدن. یه چیزی مثل گوگل ترند.

ترند بازار کار


از سری امکانات جاب ترند، آخرین بخشی که منتشر شد آمار رشته ها و گرایش های مهندسی بود. این بخش به خوبی از روی تخصص های ذکر شده در آگهی های استخدام رشته و گرایش مورد نیاز رو تشخیص میداد و برچسب میزد.


و تمام.

جاب ترند از ابتدا بیشتر یه پروژه عام المنفعه بود که میخواست با آمار و گزارش هایی که میداد بهمون کمک کنه. در سطح کلان و بالاتر در کشور های پیشرفته از روی آمار و ارقام تصمیم های مدیریتی گرفته میشه که خب اینجا زیاد بهش اهمیتی نمیدن.

در شرایط کنونی با وجود درگیری مسائل مالی و ترس از آینده، کار بدون درآمد برای من خطرناکه. هزینه ی سرور های این پروژه کم نیست و پلن های مالی که منتشر کردم جواب نداد. از طرفی طرح های دیگه ای هم برای کسب درآمد به منظور نگهداری و توسعه پروژه داشتم که خب به دلیل اینکه احتمالا مشکلات حقوقی به بار میاورد از منتشر کردنشون منصرف شدم.

همه ای اینها باعث شد کمتر وقتی برای این پروژه بذارم. با اینکه چند هفته است در حال آماده سازی نسخه ی جدیدش بودم اما تصمیم گرفتم ریسک ادامه اش رو قبول نکنم و فعلا یا شاید برای همیشه توسعه جاب ترندز رو کنار بذارم.